Расте броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради и жилища в област Шумен през третото тримесечие на 2024 година, спрямо третото тримесечие на миналата година. Сградите са с 9 повече, или с 64,3 на сто, а жилищата в тях се увеличават с 25, или с 36,8 на сто, по предварителни данни на Териториално статистическо бюро - Североизток.
На днешното си заседание общинските съветници в Кърджали разрешиха да се допусне изменение на Общ и на Подоробен устройствени планове в землището на две съседни села - Вишеград и Островица, с което да се създадат условия за инвестиционно намерение за създаване на фотоволтаичен парк от над 200 дка. Точката предизвика реакцията на групите съветници в ОбС и бе приета само с гласовете на ДПС.
Според представената от кмета Ерол Мюмюн докладна измененията ще послужат за промяна на предназначението на земеделската земя за неземеделски цели и за издаване на виза за проучване.
Своето намерение да гласуват „против“ изразиха още преди заседанието от групата на „Възраждане“. Те се мотивираха с това, че предложението е внесено в последния момент, без да има яснота по него правено ли е проучване за икономически ползи и вреди за Общината. Съветниците откроиха и
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на пунктовете на границата с Турция и Румъния, съобщава на страницата си Главна дирекция „Гранична полиция” на МВР по данни към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Никопол", ГКПП "Кардам" и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8 до 20 часа всеки ден, през тях не се пропускат
Стоянка Христова от самоковското село Ново село отпразнува 100-годишен юбилей в присъствието на близки, роднини, приятели, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и председателят на местното читалище Бойка Михайлова. Празничната програма се състоя в салона на местното читалище.
столетницата разказа, че през всички тези години е помогнала на всеки, на когото е могла. Стоянка Христова има двама сина, седем внуци и правнуци. Тя е работила в местното стопанство като общ работник. „Благодарна съм на децата, че ме гледат“, каза тя. Дори и с нарушен слух, баба Стоянка поговори с присъстващите и им припомни случки от своя живот.
Кметът подари на рожденичката торта и букет с цветя и я поздрави.
По данни на местните жители в селото живеят 60 души, като пет от тях са деца.
Припомняме, че това е вторият столетник в селото. В нач
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за изработването на технически проект за основен ремонт и частична реконструкция с подробен устройствен план (ПУП) на кръстовището при 20-и км на път II-44 Севлиево - Габрово при отклонението за третокласния път III-4402 Севлиево- село Враниловци. Това съобщават от агенцията на интернет страницата си.
Офертите ще се подават до 19 декември. Прогнозната стойност на поръчката е 80 000 лв. без ДДС и средствата са от бюджета на АПИ. Срокът за изработването на проекта е 60 календарни дни. От АПИ информират, че готовият технически проект ще определи конкретните строително-монтажни дейности, които е необходимо да се изпълнят, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение.
Предвиждат се промени движение при кръстовището с изпълнението на допълнителна лента за ляв завой. Из
Наредбата, свързана с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, регламентиращи достъпа до плажовете и морската вода на хора с увреждания, е в последен стадий на съгласуване с Националния съвет на хората с увреждания. Това съобщи служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по време на конференция за стратегиите за устойчиво развитие и управление на концесионираните и наети морски плажове в България. Форумът е организиран от Министерството на туризма и в него участват ресорни по темата министри. На финала сме на завършването на наредбата, за да е в сила от 1 януари 2025 г., допълни министърът.
Коритарова информира, че в наредбата са определени съответните технически изисквания и целта е на определени плажове за следващия туристически сезон концесионерите и наемателите да изградят необходимите съоръжения, осигуряващи до
От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през третото тримесечие на тази година със стоманобетонна конструкция са 73,9 на сто, а с тухлена и друга - 26.1 на сто. В област Шумен най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи (60,2 на сто). Жилищата с три стаи са 29.0 на сто, с четири и повече стаи са 9,7 на сто, а с една стая - 1,1 на сто, допълват от Отдел "Статистически изследвания - Шумен".
Общата полезна площ на новопостроените жилища в област Шумен през третото тримесечие на 2024 г. е 6 071 кв. м, или с 33.6 на сто повече в сравнение със същото тримесечие на 2023 г., жилищната площ се увеличава с 33,9 на сто и достига 4 222 кв. м, сочи статистиката.
Средната полезна площ на едно новопостроено жилище намалява от 66,8 кв. м през третото тримесечие на 2023 г. на 65.3 кв. м през същото тримесечие на 2024 година, информират от Териториално статистическо бюро - Североизток.
Както съобщихме, жилищният фонд в област Шумен се състои от 52 361 жилищни сгради към края на 2023 година, по данни на Националния статистически институт. В градовете се намират 19 036 жилищни сгради, а в селата - 33 325. Жилищните сгради в областта представляват 2,5 на сто от общия жилищен фонд в страната.
През второто тримесечие на 2024 г. расте броят на издадените разрешителни за строеж в област Шумен спрямо първото тримесечие, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт. Намаляват въведените в експлоатация жилищни сгради в Шуменско през второто тримесечие на годишна база, според статистиката.
Престолонаследницата на Великобритания – принцеса Елизабет, се венчава за Филип Маунтбатън, принц на Гърция, на 20 ноември 1947 г., сочи отдел „Справочна“ на . Венчавка е в Уестминстърското абатство в Лондон.
В средата на 1947 г. е обявен годежът с нейния далечен братовчед лейтенант Филип Маунтбатън от Кралския флот, е отбелязано в енциклопедия „Британика“.
Филип е син на принц Андрей (1882–1944) и внук на гръцкия крал Георгиос I по бащина линия. Майка му е принцеса Алис (1885–1969), най-голямата дъщеря на Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън, и принцеса Виктория от Хесен и Рейн, внучка на кралица Виктория.
Отгледан предимно във Великобритания, Филип получава образование в училището Гордънстаун, близо до Елгин Шотландия, и в Кралския военноморски колеж в Дартмут,
Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, пристигат днес в София за конференция на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Утре, 20 ноември, от 9:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ ще участва председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов, заместник-председателите на партията Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светослав Тодоров, Ангел Янчев, Ангел Славчев, Анг
Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) ще връчи годишните си награди за секторите дървообработване и мебелна промишленост на конференция днес и утре в хотел "Рила", Боровец, съобщиха от Камарата.
По традиция призовете ще отличат най-бързо развиващите се микро, малки, средни и големи предприятия, най-големите износители на дървесина и мебели за 2023 г., включени са също и категории за социална отговорност и цялостен принос към бранша.
Годишната конференция е най-големият форум за двата сектора дървообработване и мебелна промишленост, като се очакват над 200 компании, посочват организаторите му. За официалното откриване на конференцията са поканени представители на Министерството на земеделието и горите, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по горите, Изпълнит
Повече от 180 таксиметрови коли преминаха през централната част на Плевен днес като по този начин се присъединиха към националния протест, организиран в няколко български града. Така таксиметровите шофьори изразиха своето несъгласие с увеличение на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ от началото на октомври.
По думите на Мария Попова, таксиметров шофьор и представител на Национален таксиметров синдикат, колоната от таксита в Плевен бе над трикилометрова. Автошествието от таксиметрови автомобили спираше пред офисите на застрахователните компании в града и с натискане на клаксоните участниците в него изразяваха недоволството си от новите цени на застраховките.
Увеличението е от 200 до 1100%. До момента сме плащали „Гражданска отговорност“ в диапазона от 260 до 320 лв. От октомври месец застраховките започват от 800 д